Про виконання районної Програми зайнятості населення Андрушівського району на період до 2017 року та Програму зайнятості населення Андрушівського району на період до 2020 року

проект

                                    АНДРУШІВСЬКА РАЙОННА РАДА
                                      ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

                                                  Р І Ш Е Н Н Я

Двадцять перша сесія                                                 Сьомого скликання
від 02 березня 2018 року №

Про виконання районної Програми зайнятості
населення Андрушівського району
на період до 2017 року та Програму зайнятості
населення Андрушівського району
на період до 2020 року

Керуючись п.16 ч.1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», заслухавши інформацію про виконання районної Програми зайнятості населення Андрушівського району на період до 2017 року , розглянувши проект Програми зайнятості населення Андрушівського району на період до 2020 року, врахувавши розпорядження голови районної державної адміністрації від 29.01.2018 року №33 «Про схвалення Програми зайнятості населення Андрушівського району на період до 2020 року», рекомендації постійної комісії районної ради з гуманітарних питань, соціального захисту населення, законності, регламенту, депутатської етики та місцевого самоврядування, районна рада
В И Р І Ш И Л А :

1. Інформацію про виконання районної Програми зайнятості населення Андрушівського району на період до 2017 року взяти до відома.

2. Затвердити Програму зайнятості населення Андрушівського району
на період до 2020 року (додається).

3. Зняти з контролю рішення п'ятнадцятої сесії районної ради шостого скликання від 22.03.2013 року «Про районну Програму зайнятості населення Андрушівського району на період до 2017 року».

4. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з гуманітарних питань, соціального захисту населення, законності, регламенту, депутатської етики та місцевого самоврядування ( Степаненко Л.А.).

Голова ради                                                       О.В.Осадчук

СХВАЛЕНО                                                                                     ЗАТВЕРДЖЕНО
Розпорядження голови                                                                     Рішення двадцять першої сесії
райдержадміністрації                                                                       районної ради сьомого 29.01.2018 № 33 скликання 02 березня 2018 року №

 

                                                                           ПРОГРАМА
                                                                 зайнятості населення
                                                               Андрушівського району

                                                                  на період до 2020 року

                                                                             2018 рік

І. Загальна характеристика

1.

Ініціатор розроблення Програми

Районна державна адміністрація

2.

Дата, номер і назва розпорядчого документа органу виконавчої влади про розроблення Програми

Розпорядження голови райдержадміністрації від   29.01.2018 №33 «Про схвалення програми зайнятості населення Андрушівського району на період до 2020 року»

3.

Розробник Програми

Управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації

4.

Відповідальний виконавець Програми

Управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації

5.

Учасники Програми

Управління, відділи, сектори районної державної адміністрації, інші територіальні представництва державних органів виконавчої влади, суб’єкти господарської діяльності

6.

Термін реалізації Програми

 На період до 2020 роки

ІІ. Основні підсумки виконання Програми зайнятості населення
Андрушівського району на 2013-2017 роки

Андрушівський район за територіально-адміністративним розподілом має 39 сільських населених пунктів, одне селище міського типу та місто Андрушівка.
Станом на 01.01.2018 року загальна кількість населення становить 33,0 тис.чол., працездатне населення в працездатному віці становить 14,1 тис.чол.

Промисловість
Промисловий комплекс району представляють 8 основних підприємств, а саме: Державне підприємство «Червоненський завод продовольчих товарів» - виробництво органічних розчинників, скломийних рідин на основі технології спиртового виробництва, Андрушівська виробнича дільниця №2 Державного підприємства «Коростишівський спиртовий комбінат» - виробництво спирту етилового, Публічне акціонерне товариство «Червонський цукровик» - виробництво цукору-піску з цукрових буряків, Товариство з обмеженою відповідальністю «Андрушівський маслосирзавод» - виробництво сирів, сухе молоко, масло тваринне та спреди, маргарин, Товариство з додатковою відповідальністю фабрика «Восход» - виробництво спецодягу для працівників різних галузей економіки, Невідособлений промисловий підрозділ сільськогосподарського підприємства по птахівництву «Надія» та Товариство з обмеженою відповідальністю «Івниця» - виробництво кормів для сільськогосподарських тварин, ТОВ «Млин-База» - виробництво продуктів борошномельно-круп'яної промисловості.
Промисловими підприємствами основного кола за 2017 рік вироблено промислової продукції в порівняльних цінах на суму 742,0 млн.грн., що становить 140 % до минулого року.
Виробництво товарів народного споживання за звітний період в порівняльних цінах становить 706,5 млн.грн. (140,8 %).
Обсяг реалізованої промислової продукції за основними видами діяльності протягом 2017 року динамічно зростав та склав 837,6 млн.грн., що на 52,7 % більше, ніж за 2016 рік.
За виробничий сезон ПАТ «Червонський цукровик» вироблено цукру з буряка 35,1 тис.тонн, що на 11,3 тис.тонн або на 24 % менше ніж за 2016 рік.
Андрушівська виробнича дільниця ДП «Коростишівський спиртовий комбінат», ДП ЖРЗРО «Промінь» та ДП «Червоненський завод продтоварів».
В 2017 році ТОВ «Андрушівський маслосирзавод» виробив 10,0 тис.тонн масла, 3,1 тис.тонн сухої молочної сиворотки, 4,4 тис.тонн сирів сичужних, ПОСП «Надія» та ТОВ «Івниця» виробили 1,6 тис.тонн та 0,5 тис.тонн готових кормів для сільськогосподарських тварин; ТДВ фабрика «Восход» 6,6 тис. костюмів, 6,9 тис. пар рукавиць, 6,9 тис.штук жилетів, сумок 4,5 тис. шт. та інше. ТОВ «Млин База» в 2017 році вироблено 22,8 тис.тонн. борошномельної продукції.

Сільське господарство

У використанні сільськогосподарських підприємств району 70,0 тис. га. сільськогосподарських угідь, у т. ч. 65,8 тис. га. ріллі.
Виробничу діяльність в сільському господарстві району здійснюють 75 підприємств, в т.ч.: приватних підприємств – 8, товариств з обмеженою відповідальністю – 17, публічних акціонерних товариств – 1, інші – 1; 43 фермерських господарств, 4 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативи, а також 12,7 тис. особистих селянських господарств.
Агроформуваннями району у 2017 році вироблено валової продукції сільського господарства у порівняльних цінах 2010 року на суму 406,8 млн. грн., що на 86,0 млн. грн. більше в порівнянні з 2016 р.
Виробництво валової продукції за 2017 рік у розрахунку на 100 га. сільськогосподарських угідь складає 581,0 тис. грн., що на 153,0 тис. грн. (39 %) більше ніж у попередньому році.
В галузі рослинництва в 2017 році вироблено валової продукції на суму 390,1 млн. грн., що більше на 85,2 млн. грн. (28 %) проти рівня 2016 року, тваринництва – на 16,6 млн. грн., що на 0,8 млн. грн. (5 %) більше до 2016 р.
Індекс виробництва валової продукції становить 134 %, в тому числі продукції рослинництва – 128 %, тваринництва – 105 %.
Сільськогосподарськими підприємствами зібрано 188,5 тис.тонн зерна, що на 38,6 тис.тонн більше ніж у минулому році, зросло виробництво основної продовольчої культури озимої пшениці на 2,0 тис.тонн, на 46,7 тис.тонн збільшилось виробництво кукурудзи на зерно. Валовий збір картоплі склав 4,83 тис.тонн, цукрових буряків –75,4,0 тис.тонн, овочів – 3,8 тис.тонн, сої - 30,8 тис.тонн, соняшнику–15,3 тис.тонн. Середня урожайність зернових культур – 67,4 цнт/га, цукрових буряків – 481,7 цнт/га, картоплі – 255,8 цнт/га, овочів – 624 цнт/га.
Під урожай 2018 року посіяно 6,0 тис. га. озимих зернових культур та 3,4 тис.га. озимого ріпаку.
В господарствах району утримується 1838 гол. ВРХ, або на 47 голів менше показника 2016 року, в т.ч. 800 корів, яких на 12 голів більше ніж у минулому році, в двох господарствах на утриманні залишилось 221 голова свиней, що на 41 голову менше до минулого року та 33,9 тис. голів птиці.
У розрахунку на 100 га. сільськогосподарських угідь сільськогосподарськими підприємствами району утримується 3,6 голови великої рогатої худоби , в тому числі корів – 1,6 голови.
У 2017 році сільськогосподарськими підприємствами вироблено 4,0 тис.тонн молока, що складає 134 % до 2016 року, 2,0 тис.тонн м'яса, або 68 % до попереднього року, 7,6 млн. штук яєць, що складає 77 % до 2016 року.
Надій на корову становить 5164 кг (на 1612 кг. більше ніж у 2016 р.), середньодобові привіси ВРХ становлять 366 грами, свиней – 543 грами, яйценосність становить 289 штук яєць на курку-несучку.
В разі втілення Урядових рішень на 2018 рік по розвитку тваринництва є перспектива позитивного розвитку тваринницької галузі. Так, у ТОВ «Івниця» вже освоєно біля 15,0 млн.грн. капітальних інвестицій. Введено в дію доїльний зал «Ялинка» на 32 головомісця, два приміщення з безприв'язним утриманням на 450 головомісць. Встановлено в реконструйованому корівнику молокопровід на 200 голів. Будується приміщення для безпривязного утримання корів на 400 місць та друга черга доїльного залу.
У Котівському свинокомплексі за 2014-2017 роки освоєно більше 10,0 млн.грн на реконструкцію. Ще планується добудова приміщень для свиноматок на 1000 голів. Все це дає надію на збільшення поголів'я худоби, росту її продуктивності та нарощення валової продукції.
У 2017 році на виконання Програми розвитку агропромислового комплексу Житомирської області з обласного бюджету компенсована вартість придбаних індивідуальних доїльних установок п'ятнадцятьом особистим селянським господарствам, які утримують три і більше молочних корів.
В галузь сільського господарства залучено в 2017 році 40,6 млн.грн. інвестиційних коштів, у тому числі для придбання техніки та технологічного обладнання – 40,6 млн.грн.
У районі за 2017 рік 4 господарства отримали 58,0 млн.грн. кредитних ресурсів, в тому числі отримано 941,6 тис.грн. компенсації за отримані кредити.
У 2017 році 25 сільськогосподарських підприємств орендували у власників земельних часток (паїв) 49471 га земельних угідь. Станом на 01.01.2018 року розрахунки з орендодавцями проведено на 99%, виплачено 91,5 млн. грн., що на 46,1 млн.грн. більше проти минулого року. З них: 37,4 млн. грн. (41%) в грошовій формі, 48,0 млн. грн. (52%) - зерном по ціні 3705 грн./тонну, іншою продукцією – 3,7 млн. грн. (4%), послугами - 2,2 млн. грн. (3%). В середньому по району на 1 га орендованих земель виплачено 1848 грн. орендної плати відповідно укладених договорів. Середньорайонний офіційний відсоток нарахування орендної плати складає 5%. Фактична виплата більша на 50%.
Мале підприємництво
Підприємницьку діяльність в районі здійснюють 1,8 тис. суб'єктів малого і середнього підприємництва: підприємств – 113, в т.ч. середніх - 5, малих - 108, з них 86 мікро, фізичних осіб-підприємців – 1687.
Протягом 2016 році підприємницьку діяльність започаткували 780 суб'єкта підприємницької діяльності, з них 598 фізичних та 182 юридичних осіб.
Кількість суб'єктів малого і середнього підприємництва на 10 тис. населення, становить 34 одиниці.
На малих та середніх підприємствах району зайнято 1848 осіб, в тому числі 986 осіб, а це 54% загальної кількості зайнятих припадає на середні підприємства. Середня кількість працюючих на середньому підприємстві становить 197 чоловік, а на малому - 8.
В 2016 році малими та середніми підприємствами реалізовано продукції (товарів, послуг ) на суму 1695,0млн.грн., в тому числі середніми на суму 1135,6млн.грн. і малими на суму 559,3млн.грн., що в загальній сумі реалізації становить 67 та 33 відсотки відповідно. На одного зайнятого працівника обсяг реалізованої продукції в цих підприємствах становить 917,2тис.грн.
На оплату праці в малих та середніх підприємствах витрачено 64,3млн.грн. Середньомісячний дохід одного працівника на підприємстві за 2016 рік становить 2900грн.,
За підсумками 2016 року суб'єктами підприємницької діяльності отримано позитивний фінансовий результат від звичайної діяльності до оподаткування в розмірі 126,4млн.грн. Із загальної кількості 86,1 відсотки підприємств отримали прибуток в розмірі 142,4млн.грн., збиток 13,9% - 16,0млн.грн.
Частка надходжень малого та середнього підприємництва до бюджетів всіх рівнів становить 80 відсотків.
Важливою умовою забезпечення фінансової, матеріально-технічної, інформаційної, консультативної, кадрової та освітньої підтримки підприємництва є наявність та ефективне функціонування об'єктів інфраструктури підтримки малого і середнього бізнесу, яких в районі налічується 17.
Для оперативного розгляду нагальних питань підприємництва функціонує громадська приймальня в Андрушівському відділенні Бердичівської ОДПІ, об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Для забезпечення діалогу між місцевою владою і представниками бізнесу у вказаних установах, а також у відділі з питань надання адміністративних послуг, секторі економіки та розвитку інфраструктури, реєстраційному відділі та відділі АПР райдержадміністрації можливо отримати консультації з питань підприємництва.
З метою подальшого формування сприятливого підприємницького середовища в районі затверджена Комплексна програма розвитку малого і середнього підприємництва на 2017-2020 роки, заходи якої реалізуються за такими основними напрямами: упорядкування нормативного регулювання підприємницької діяльності, у т.ч. у сфері надання адміністративних послуг, у регуляторній сфері, у сфері державного нагляду (контролю); фінансово-кредитна та інвестиційна підтримка; ресурсна та інформаційна підтримка малого і середнього підприємництва; формування інфраструктури підтримки малого і середнього підприємництва.
У процесі здійснення регуляторної діяльності районною державною адміністрацією забезпечено дотримання вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності». При цьому, основна увага у зазначеній сфері приділялась таким питанням: планування діяльності з підготовки проектів регуляторних актів; дотримання вимог законодавства щодо проведення усіх процедур, необхідних для підготовки та прийняття регуляторних актів; перегляд прийнятих регуляторних актів з метою усунення надмірного регулювання.

Інвестиційна діяльність

Щороку на розвиток економіки направляються вагомі обсяги капітальних інвестицій. Так, у січні–вересні 2017 року підприємствами та організаціями району за рахунок усіх джерел фінансування освоєно 107,3 млн.грн. коштів, що становить 163,8 % до відповідного періоду 2016 року. Слід зазначити, що у 2016 році проти попереднього обсяги інвестицій зменшились на 20,3 %.
У розрахунку на одну особу протягом 9 місяців 2017 року освоєно 3189 грн. капітальних інвестицій. У 2016 році цей показник становив 1926 грн, у 2015 році – 2405 грн.
Найбільше коштів вкладено ТОВ «Андрушівський маслосирзавод» – 34,6 млн.грн., ТОВ «Добробут» – 2,0 млн.грн., ТОВ «Івниця» – 1,3млн.грн., СФГ «Шателюк» – 3,8млн.грн., ФГ «Мав-2007» – 4,4млн.грн., СФГ «Демитра» – 9,4 млн.грн., СФГ «Ткаченко» –1,5млн.грн., СФГ «Січ» –1,1млн.грн., СФГ «Басюки» – 1,0млн.грн.
В районі зареєстровано 5 підприємств з іноземними інвестиціями, серед яких ТОВ «Укр-Агро РТ», ТОВ «Гаргур Фінгер Джоінт», ТОВ «Еко-Люкс», ТОВ «РОСАГРО», ТОВ «Ріел Стафор «Поліський професійно-технічний центр».
Станом на 01.10.2017 року в економіку району вкладено 609,7 тис.дол. США іноземних інвестицій.
Постійно оновлюється база даних незадіяних приміщень, виробничих площ, об'єктів незавершеного будівництва.
Крім того, з метою поширення інформації про економічний потенціал району серед потенційних інвесторів розроблено та подано 15 інвестиційних пропозиції до каталогу «Інвестиційні пропозиції Житомирської області», до складу якого входять інвестиційні пропозиції за видами економічної діяльності, пропозиції вільних земельних ділянок та незадіяних виробничих приміщень.
На даний час в районі впроваджуються 4 інвестиційні проекти загальною вартістю 86,0 млн.грн. А саме: «Придбання промислового обладнання ТОВ «Андрушівський маслосирзавод» – 30,0 млн.грн.», «Збільшення складської площі (об'єму) ТОВ «Андрушівський елеватор» – 30,0млн.грн.», «Проектування та початок реконструкції і будівництва ІІ черги комплексу з доведення потужності для утримання 1000 голів корів ТОВ «Івниця», с.Івниця Андрушівського району – 15,0млн.грн.», «Завершення реконструкції свинокомплексу на 100 тис. голів, в т.ч. 5 тис. голів свиноматок ТОВ «Екогенетикс», с.Котівка, Андрушівського району – 11,0млн.грн.». Станом на 01.01.2018 року освоєно 60,0 млн.грн.

Зовнішньоекономічна діяльність та міжрегіональне співробітництво
Сім суб'єктів господарювання району здійснюють зовнішньоекономічну діяльність. Протягом 2017 року на території району експорт та імпорт продукції здійснювали ПП «Імпак», ФОП Гринишин Є.Я., ТОВ СП «Спіка», ТОВ «УкрАгро РТ», ТОВ Андрушівський маслосирзавод», ТОВ «Гаргур Фінгер Джоінт», ПП «Конкорд – 125».
Зовнішньоекономічна діяльність здійснюється в 11 країнах світу. Суб'єктами господарювання експортуються вироби з каменю; зернові, соя –Білорусія, Казахстан; картопля, морква, буряк - Молдова. А з Голландії, Данії, Франції, Чехії, Індії, Китаю, Німеччини, Словаччини імпортувались запчастини та обладнання, насіння картоплі, саджанці горіху.
За 9 місяців 2017 року експорт товарів склав 3,5 млн.дол. США, імпорт товарів склав 361,8 тис.дол.США. У процентному відношенні до відповідного періоду 2016 року складає 597,9 % та 5,6 % відповідно.
На території району тривало впровадження третьої фази проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», який фінансувався Європейським Союзом, співфінансувався і впроваджувався Програмою розвитку ООН в Україні.
Відповідно до Угоди про партнерство між Програмою Розвитку Організації Об'єднаних Націй, Андрушівською районною державною адміністрацією та Андрушівською районною радою від 19 листопада 2014 року, на території району в рамках спільного проекту Європейського Союзу та Програми розвитку ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» впроваджували свої ініціативи громадські організації спільно з представниками органів державної влади та місцевого самоврядування.
Участь у проекті брали 4 громади, а саме Зарубинці, Міньківці, Любимівка та Яроповичі.
Загальна вартість мікропроектів складала 1349,0 тис.грн., з них 375,6 тис.грн. кошти місцевого бюджету, 86,8 тис.грн. кошти громад, та 886,5тис.грн. кошти Європейського Союзу.
Громадська організація «Зарубинці» села Зарубинці - мікропроект «Енергозберігаючі заходи в Зарубинецькій ЗОШ І-ІІІ ступенів в с.Зарубинці Андрушівського району. Капітальний ремонт по заміні вікон та дверей на металопластикові». Загальна вартість проекту – 386,0тис.грн. Внески сторін: ЄС/ПРООН – 237,4тис.грн., ГО «Зарубинці» села Зарубинці – 37,2 тис.грн., місцевий бюджет – 111,5 тис.грн.
Громадська організація «Міньковецька» села Міньківці - мікропроект «Реконструкція електропостачання вуличного освітлення в селі Міньківці Андрушівського району». Загальна вартість проекту – 300,8 тис.грн. Внески сторін: ЄС/ПРООН – 223,0тис.грн., ГО «Міньковецька» – 15,8тис.грн., місцевий бюджет – 62,0 тис.грн.
Громадська організація «Яроповицька» села Яроповичі - мікропроект «Покращення надання медичних послуг у амбулаторії загальної практики сімейної медицини села Яроповичі Андрушівського району Житомирської області. (Капітальний ремонт по заміні вікон та дверей на металопластикові та придбання медичного обладнання)». Загальна вартість проекту – 318,3 тис.грн. Внески сторін: ЄС/ПРООН – 223,0 тис.грн., ГО «Яроповицька» – 16,1 тис.грн., місцевий бюджет –79,2 тис.грн.
Громадська організація «Вербівчанка» села Любимівка - мікропроект «Покращення надання медичних послуг у ФАПі с. Любимівка, Андрушівського району, Житомирської області. Капітальний ремонт з утепленням фасаду, горища, та внутрішнім опорядженням». Загальна вартість проекту – 343,9 тис.грн. Внески сторін: ЄС/ПРООН – 186,9тис.грн., ГО «Вербівчанка» – 17,8тис.грн., місцевий бюджет – 122,9,0 тис.грн.
Всі мікропроекти успішно завершені.

ІII. Основні тенденції соціально-економічного розвитку регіону
та розвитку регіонального ринку праці
За короткий період зупинити негативні тенденції в економіці та соціальній сфері, спричинених фінансовою кризою, неможливо, оскільки це потребує певного часу та об'єднаних зусиль влади, підприємництва і населення, чіткої, зрозумілої та на ділі підтримуваної всіма політичними силами державної стратегії.
Виконання програми на вcix рiвнях дозволить зберегти позитивнi тенденцiї подальшого стабiльного функцiонування виробничої i соцiальної сфер, сталого збалансованого розвитку галузей господарського комплексу, бiльш повного i ефективного використання мiсцевих сировинних pecypciв i наявного виробничого потенцiалу.
У 2018-2020 роках основні зусилля району спрямовуватимуться на закріплення позитивних тенденцій економічного зростання на основі залучення інвестицій та інноваційного розвитку.
Основна мета у 2018-2020 роках створення умов для подолання негативних тенденцій та забезпечення стабілізаційних процесів в економіці шляхом:
сприяння в реалізації антикризових заходів суб'єктам господарювання, спрямованих на подолання фінансової нестабільності та спаду платоспроможного попиту;
розбудови та модернізації виробничої та соціальної інфраструктури;
стабілізації промислового та сільськогосподарського виробництва;
залучення інвестицій в економіку району;
впровадження іноваційних продуктів та технологій;
підвищення якості роботи органів виконавчої влади та місцевого самоврядування;
сприяння розвитку малого та середнього бізнесу;
розвиток людських ресурсів.
З метою реалізації зазначених цілей визначені пріоритетні напрями. Найважливішим напрямом в інвестиційній політиці є створення привабливого інвестиційного клімату в районі. Сьогодні інвестиції є найефективнішим шляхом розвитку підприємств району. Залучення іноземних та вітчизняних інвестицій на розвиток виробництва, впровадження нових технологій, створення сучасної виробничої, транспортної, інженерної інфраструктури забезпечить створення нових робочих місць, дозволить вирішити інші соціально-економічні проблеми.
Забезпечення прискореного економічного зростання потребує здійснення у відносно короткий проміжок часу значних обсягів інвестицій на технічне переоснащення підприємств, інформаційно-консалтингові послуги, тощо.
Для цього поряд з плановою роботою підприємств району з боку райдержадміністрації зокрема, передбачено:
здійснення підготовки і розповсюдження рекламно-інформаційних матеріалів про район, інвестиційно-привабливі підприємства та інвестиційні пропозиції підприємств серед потенційних інвесторів;
залучення підприємств району до участі у виставково-ярмаркових заходах;
запрошення до участі у регіональних і галузевих інвестиційних бізнес-форумах із залученням вітчизняних та іноземних ділових кіл;
проведення ділових зустрічей з інвесторами для з΄ясування їхніх проблем та пошуку адекватних шляхів їх подолання;
налагодження співробітництва з міжнародними неурядовими організаціями та фондами;
проведення навчання спеціалістів райдержадміністрації, які займаються питаннями інвестиційної діяльності.
Основними джерелами для формування ринку праці будуть підприємства та організації, з яких робоча сила буде надходити на ринок праці шляхом:
- вивільнення;
- звільнення за власним бажанням;
- випускники загальноосвітніх шкіл, вищих та професійно-технічних закладів освіти;
- звільнені із Збройних Сил України;
- звільнені з місць позбавлення волі;
- звільнені на підставі припинення трудового договору;
- особи з обмеженими фізичними можливостями, що шукають роботу.
При формуванні програми зайнятості Андрушівського району на період до 2020 року було покладено в основу прогнозні розрахунки за 2017 рік, проведено детальний аналіз стану ринку праці за 2015-2016 роки та здійснено прогноз обсягів надання соціальних послуг безробітним у 2017 - 2020 роках.
Враховуючи прогнозні розрахункові дані ринку праці протягом 2018-2020 років передбачається:
- створити 150 нових робочих місць;
- направити на професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації – 1200 чол.;
- залучити до громадських та інших робіт тимчасового характеру близько 1000 чол.

Таблиця 1. Основні показники ринку праці

Найменування

показника

2015

звіт

2016

звіт

2017

очікуване

2018

прогноз

2019

прогноз

2020

прогноз

 

1. Чисельність зайнятого населення віком 15 – 70 років (у середньому за період), тис. осіб – усього

 

4,1

4,1

4,1

3,9

3,9

3,9

        

з неї зайнятого населення  працездатного віку

4,0

4,0

4,0

3,7

3,7

3,7

 

2. Рівень зайнятості, у %  до чисельності населення:

віком  15 - 70 років

12,0

12,0

12,0

12,0

12,0

12,0

працездатного віку

12,0

12,0

12,0

11,0

11,0

11,0

 

3. Чисельність безробітного населення віком 15-70 років, визначена за методологією МОП (у середньому за період), тис. осіб – усього

 

     -

-

-

-

-

-

 

працездатного віку

-

-

-

-

-

-

 

4. Рівень безробіття, визначений за методологією МОП,  у % до чисельності економічно активного населення:

віком 15 - 70 років

-

-

        -

-

-

-

працездатного віку

-

-

-

-

-

-

Таблиця 2. Показники професійної підготовки
та використання робочої сили

Найменування

показника

2015

звіт

2016

звіт

2017

очікуване

2018

прогноз

2019

прогноз

2020

прогноз

1. Кількість випускників навчальних закладів в регіоні, тис. осіб – усього

0,35

0,35

0,35

0,30

0,30

0,30

у тому числі:

 

   

 

 

 

 

- випускників вищих навчальних закладів ІІІ −             ІV рівнів акредитації, усього

 

-

-

-

-

-

-

з них працевлаштовані як молоді працівники;

 

-

-

-

-

-

-

- випускників вищих навчальних закладів  І −                  ІІ рівнів акредитації, усього

 

-

-

-

-

-

-

з них працевлаштовані як молоді працівники;

 

-

-

-

-

-

-

- випускників професійно-технічних навчальних  закладів, усього

 

60

55

55

50

50

50

з них працевлаштовані як молоді працівники

 

44

40

40

35

35

35

2. Кількість укладених договорів про стажування між роботодавцем і особою, яка продовжує навчання, одиниць – усього

 

-

-

4

4

4

4

з них такі, що передбачають отримання заробітної плати, одиниць

-

-

2

2

2

2

3. Кількість укладених трудових договорів (строком не менш як на три роки) між роботодавцем та молодим працівником, що погоджується працювати в сільській місцевості, одиниць - усього

 

-

-

3

3

3

3

в тому числі з отриманням:

 

 

 

 

 

   

одноразової адресної допомоги

 

-

-

1

1

1

1

житла

-

-

0

0

0

0

4. Середньооблікова штатна чисельність працівників, тис. осіб

4,2

4,2

4,2

3,6

3,6

3,6

5. Кількість працівників, які знаходяться у вимушених неоплачуваних відпустках з ініціативи роботодавців,          тис. осіб

 

0,2

0,2

0,1

0,1

0,1

0,1

у % до середньооблікової штатної чисельності працівників

5,0

5,0

2,0

3,0

3,0

3,0

6. Кількість працівників, які працюють у режимі неповного робочого дня (тижня), тис. осіб

 

0,25

0,25

0,15

0,10

0,10

0,10

у % до середньооблікової штатної чисельності працівників

6,0

6,0

4,0

3,0

3,0

3,0

8. Кількість працівників, які підвищили свою кваліфікацію, тис. осіб

0,2

0,2

0,2

0,15

0,15

0,15

 

у % до середньооблікової штатної чисельності працівників

5,0

5,0

5,0

4,0

4,0

4,0

9. Кількість працівників, які пройшли професійну підготовку та перепідготовку, тис. осіб

 

0,2

0,2

0,2

0,2

0,2

0,2

 

у % до середньооблікової штатної чисельності працівників

5,0

5,0

5,0

6,0

6,0

6,0

у тому числі:

 

 

 

 

 

 

 

за кошти роботодавця

 

0,2

0,2

0,2

0,2

0,2

0,2

за власні кошти

 

-

-

-

-

-

-

10. Кількість осіб старше 45 років, що отримали ваучер

4

0

2

2

2

2

Таблиця 3. Працевлаштування на нові робочі місця

Найменування

показника

2015

звіт

2016

звіт

2017

очікуване

2018

прогноз

2019

прогноз

2020

прогноз

1. Працевлаштування на нові робочі місця, осіб – усього

 

-

-

-

-

-

-

з них:

1.1. юридичними особами

 

-

-

-

-

-

-

1.2. фізичними особами-підприємцями та іншими фізичними особами – платниками податку з доходів фізичних осіб (включаючи робочі місця для найманих працівників)

-

-

-

-

-

-

2. Працевлаштування на нові робочі місця за видами економічної діяльності, осіб*:

-

-

-

-

-

-

3.Чисельність працівників, за яких роботодавцю надається компенсація фактичних витрат по сплаті єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, осіб - усього

37

10

14

25

25

25

в тому числі:

 

 

 

 

 

 

3.1.працівників у юридичних осіб, усього

10

1

0

6

6

6

за яких компенсовано:

 

 

 

 

 

 

50% суми нарахованого єдиного внеску, осіб

-

-

-

-

-

-

100% суми нарахованого єдиного внеску, осіб

10

1

0

 

6

 

6

 

6

 

3.2. працівників у фізичних осіб-підприємців та фізичних осіб – платників податку з доходів фізичних осіб, усього

27

9

14

19

19

19

за яких компенсовано:

 

 

 

 

 

 

50% суми нарахованого єдиного внеску, осіб

-

-

-

-

-

-

100% суми нарахованого єдиного внеску, осіб

27

9

14

19

19

19

________
* Види економічної діяльності наводяться у відповідності до звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України від 08.10.2010 № 22-2, зареєстр. в Мін'юсті від 01.11.2010 № 1014/18309.

Таблиця 4. Надання соціальних послуг Державною службою зайнятості України
(осіб)

Найменування

показника

2015

звіт

2016

звіт

2017

очікуване

2018

прогноз

2019

прогноз

2020

прогноз

1. Чисельність осіб, що перебувають на обліку та отримують послуги протягом періоду

373

683

680

685

685

685

2. Чисельність осіб, які мають статус безробітного

3087

2759

2210

2215

2215

2215

3.Чисельність працевлаштованих осіб з числа тих, що перебувають на обліку

264

535

487

495

495

495

4.Чисельність працевлаштованих осіб з числа зареєстрованих безробітних

966

770

730

735

735

735

5.Чисельність зареєстрованих безробітних, які проходитимуть професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації

267

190

212

215

215

215

6.Чисельність осіб, залучених до участі у громадських та інших роботах тимчасового характеру

250

456

369

720

720

720

з них зареєстрованих безробітних

250

452

369

375

375

375

7. Чисельність осіб, яким надано послуги з питань організації підприємницької діяльності та ведення власної справи

286

294

300

310

320

330

з них організували власну справу

27

2

2

2

2

2

Таблиця 5. Показники сприяння зайнятості інвалідів

Найменування

показника

2015

звіт

2016

звіт

2017

очікуване

2018

прогноз

2019

прогноз

2020

прогноз

1. Чисельність працюючих інвалідів на підприємствах установах та організаціях, згідно із звітами, поданими до відділень Фонду соціального захисту інвалідів*

235

237

238

238

238

238

2. Кількість створених робочих місць за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів

-

-

-

-

-

-

3. Чисельність інвалідів, що перебувають на обліку в Державній службі зайнятості України

 

171

180

159

165

165

165

3.1. з них зареєстровані безробітні

164

165

150

155

155

155

4. Чисельність інвалідів, працевлаштованих за сприяння Державної служби зайнятості України

 

46

37

44

44

44

44

4.1. з них зареєстровані безробітні

42

26

39

40

40

40

4.1.1 у тому числі отримувачі одноразово виплаченої допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності

2

0

1

1

1

1

5. Чисельність інвалідів, залучених до участі у громадських роботах

7

9

24

25

25

25

5.1. з них з числа зареєстрованих безробітних

7

9

24

25

25

25

6. Чисельність інвалідів, які проходили професійне навчання – усього

18

12

14

15

15

15

зокрема за рахунок:

 

 

 

 

 

 

6.1. коштів Фонду соціального захисту інвалідів

0

0

0

0

0

0

6.2. коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття

18

12

14

15

15

15

7. Чисельність інвалідів, працевлаштованих строком не менше ніж на два роки на нові робочі місця за направленням Державної служби зайнятості України, за яких роботодавцю надається компенсація витрат, пов’язаних із сплатою єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за відповідну особу за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів.

-

-

-

-

-

-

8. Чисельність інвалідів, працевлаштованих на підприємства, установи, організації шляхом надання дотацій за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів на створення спеціальних робочих місць для працевлаштування інвалідів, зареєстрованих у Державній службі зайнятості України як безробітні

 

-

-

-

-

-

-

________
* - у межах фінансових можливостей Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття

ІІІ. Напрями та заходи щодо поліпшення ситуації у сфері зайнятості населення до 2020 року

Найменування

заходу

Виконавці

(місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, установи,  організації, сторони соціального діалогу)

Термін

виконання

1

2

3

1. Розширення сфери застосування праці та стимулювання заінтересованості роботодавців у створенні нових робочих місць

Стимулювати роботодавців до створення нових робочих місць з високою оплатою праці, легалізації трудових відносин, працевлаштування соціально-незахищених громадян.

Управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації, сектор економіки та розвитку інфраструктури райдержадміністрації, відділ агропромислового розвитку райдержадміністрації, районний центр зайнятості (за згодою), Андрушівське відділення Бердичівської ОДПІ (за згодою)

Протягом

 дії програми

Сприяти компенсації зі сплати єдиного соціального внеску для роботодавців, що створюють нові робочі місця для громадян, які недостатньо конкурентоспроможні на ринку праці.

Районний центр зайнятості (за згодою)

Протягом

 дії програми

Сприяти компенсації зі сплати єдиного соціального внеску для   суб’єктів малого підприємництва, які працевлаштовують безробітних строком не менше, ніж на два роки на нові робочі місця в пріоритетних видах економічної діяльності.

Районний центр зайнятості (за згодою)

Протягом

 дії програми

Створювати сприятливі умови до покращення інвестиційного клімату в районі, створення нових робочих місць та легальній зайнятості населення, у тому числі в сільській місцевості та на депресивних територіях.

Сектор економіки та розвитку інфраструктури райдержадміністрації, відділ агропромислового розвитку райдержадміністрації, міська, селищна, сільські ради

Протягом

 дії програми

2. Підвищення професійного рівня та конкурентоспроможності економічно активного населення

Сприяти підвищенню конкурентоспроможності працівників на ринку праці відповідно до вимог сучасного виробництва та сфери послуг шляхом професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації на підприємствах , в установах та організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання.

Районний центр зайнятості (за згодою), роботодавці (за згодою)

Протягом

 дії програми

З метою реалізації Концепції профорієнтаційної роботи здійснювати аналіз поточних та перспективних потреб підприємств, установ та організацій району у кадрах в професійно-кваліфікаційному розрізі,  з метою визначення обсягів підготовки кваліфікованих робітників відповідно до потреб ринку праці

Районний центр зайнятості (за згодою), роботодавці (за згодою)

Протягом

дії програми

Сприяти врівноваженню попиту та пропозиції на ринку праці, шляхом здобуття  випускниками шкіл, безробітними, вивільнюваними громадянами тих професій, в яких є потреба у роботодавців міста та району.

Районний центр зайнятості (за згодою), роботодавці (за згодою),

відділ освіти райдержадміністрації

Протягом

дії програми

Здійснювати   професійну орієнтацію населення на ті професії, в яких є потреба на підприємствах міста та району, та які мають перспективу розвитку в майбутньому.

Районний центр зайнятості (за згодою), 

відділ освіти райдержадміністрації

Протягом

дії програми

Забезпечити проведення системної інформаційно-роз’яснювальної роботи з незайнятим населенням, спрямованої на посилення мотивації до праці та свідоме обрання робітничих професій, що користуються попитом на ринку праці.

Районний центр зайнятості (за згодою), управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації,

відділ освіти райдержадміністрації

Протягом

дії програми

Сприяти  підвищенню конкурентоспроможності безробітних на ринку праці шляхом організації професійного навчання за укрупненими (інтегрованими) робітничими професіями та іншими професіями, що користуються попитом на ринку праці.

Районний центр зайнятості (за згодою)

Протягом

дії програми

Здійснювати професійне навчання зареєстрованих безробітних на замовлення роботодавців або для самозайнятості, впровадження підприємницької діяльності з урахуванням побажань безробітних.

Районний центр зайнятості (за згодою), роботодавці

Протягом

дії програми

Сприяти особам віком старше 45 років у отриманні ваучера для підвищення їх конкурентоспроможності шляхом перепідготовки, спеціалізації, підвищення кваліфікації за професіями та спеціальностями для пріоритетних видів економічної діяльності.

Районний центр зайнятості (за згодою)

Протягом

дії програми

Сприяти оволодінню громадянами професійними знаннями, вміннями, навичками, формування професійної мобільності, готовності до продовження освіти і самовдосконалення, розвиток професійних інтересів і професійно важливих якостей, уточнення подальшої професійної перспективи.

Районний центр зайнятості (за згодою)

Протягом

дії програми

З метою створення відповідної бази даних для навчальних закладів на підставі інформації про вакантні посади та вільні робочі місця проводити моніторинг потреби роботодавців у робочій силі.

Районний центр зайнятості (за згодою), управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації,

роботодавці (за згодою)

Протягом

дії програми

Забезпечити надання профорієнтаційних послуг особам з обмеженими фізичними можливостями з метою прискорення їх адаптації до умов ринку праці та професійної інтеграції у суспільство.

Районний центр зайнятості (за згодою), управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації

Протягом

дії програми

Проводити профорієнтаційні заходи для вивільнюваних працівників з метою їх адаптації до умов ринку праці та запобіганню безробіттю.

Районний центр зайнятості (за згодою)

Протягом

дії програми

3. Підвищення мобільності робочої сили на ринку праці та удосконалення регулювання трудової міграції

Забезпечити виконання завдань Уряду з розширення сфери застосування праці за рахунок  створення нових робочих місць.

Управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації, сектор економіки та розвитку інфраструктури райдержадміністрації, районний центр зайнятості (за згодою)

Протягом

дії програми

Сприяти створенню додаткових робочих місць шляхом залучення інвестицій, нарощування обсягів промислового виробництва

Сектор економіки та розвитку інфраструктури райдержадміністрації

Протягом

дії програми

З метою посилення мотивації до легальної продуктивної зайнятості, сприяння ефективному використанню робочої сили, забезпечити проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи з населенням та роботодавцями.

Управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації, головний державний інспектор з праці (за згодою)

Протягом

дії програми

Сприяти розширенню сфери застосування праці за рахунок збереження діючих та створення сучасних нових робочих місць із залученням різних джерел інвестицій, особливо в сільській місцевості.

Сектор економіки та розвитку інфраструктури райдержадміністрації, міська, селищна, сільські ради

Протягом

дії програми

Сприяти розширенню сфери застосування праці сільського населення в сільськогосподарських підприємствах, малих підприємствах з переробки сільськогосподарської продукції та надання побутово-комунальних послуг, заготівельних, збутових та агросервісних фірмах, особистих селянських господарствах.

Сектор економіки та розвитку інфраструктури райдержадміністрації, відділ агропромислового розвитку райдержадміністрації

Протягом

дії програми

Сприяти підприємництву та самостійній зайнятості населення, активізувати роботу, спрямовану на розвиток інфраструктури села, «зеленого туризму», підтримку підприємницької ініціативи сільських жителів для організації підприємницької" діяльності.

Сектор економіки та розвитку інфраструктури райдержадміністрації, відділ агропромислового розвитку райдержадміністрації, селищна, сільські ради

Протягом

дії програми

Надавати комплекс спеціальних послуг у розв’язанні проблемних питань із трудовим колективом в ситуації запланованого вивільнення працівників.

Управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації, районний центр зайнятості (за згодою)

Протягом

дії програми

Посилити контроль за дотримання законодавства «Про працю», зокрема щодо стану виплати заробітної плати, її компенсації та індексації, а також щодо скорочення чисельності працюючих, особливо жінок, які мають неповнолітніх дітей, одиноких матерів, підлітків.

 

Управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації, головний державний інспектор з праці (за згодою)

Протягом

дії програми

З метою зменшення та подолання соціальної напруги в районі постійно проводити роботу по попередженню масового звільнення працівників в зв’язку з реорганізацією сільського господарського виробництва, та скорочення обсягів виробництва продукції.

Управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації, відділ агропромислового розвитку райдержадміністрації, районний центр зайнятості (за згодою), роботодавці (за згодою)

Протягом

дії програми

З метою забезпечення гендерної рівності проводити семінари для жінок, молоді та інших громадян, що потерпають від гендерної нерівності, для підвищення їх впевненості в собі та самореалізації на ринку праці. Інформувати про рівні права жінок при прийомі на роботу через засоби  масової інформації.

Відділ освіти райдержадміністрації,   Андрушівський районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (за згодою), районний центр зайнятості (за згодою)

Протягом

дії програми

Проводити контроль за  укладенням та виконанням колективних договорів на підприємствах, установах, організаціях усіх форм власності, які використовують найману працю.

Управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації

Протягом

дії програми

Запроваджувати умови гідної праці, справедливої оплати, передбачаючи, зокрема, відповідні положення у колективних договорах і угодах. Проводити інформаційно-роз’яснювальну роботу з роботодавцями щодо підвищення якості робочих місць, подолання та попередження низькооплачуваної зайнятості, переваг використання ними робочої сили на легальній основі через засоби масової інформації, під час проведення семінарів, нарад, зустрічей з роботодавцями, обстеження підприємств.

 

Управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації,

головний державний інспектор з праці (за згодою), районний центр зайнятості (за згодою), роботодавці (за згодою)

Протягом

дії програми

Продовжити роботу щодо легалізації зайнятості населення шляхом постійного контролю щодо легального використання роботодавцями робочої сили. Активізувати роботу комісій, робочих груп з числа представників контролюючих органів, центрів зайнятості, яким надані повноваження щодо детінізації робочих місць.

Управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації,

головний державний інспектор з праці (за згодою), районний центр зайнятості (за згодою), Андрушівське відділення Бердичівської ОДПІ (за згодою)

Протягом

дії програми

Посилити контроль за додержанням роботодавцями основних законодавчих актів щодо неприпустимості дискримінації за статевою ознакою, забезпечити рівні права та можливості людини, сприяти удосконаленню системи її соціального захисту.

Управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації,

головний державний інспектор з праці (за згодою), районний центр зайнятості (за згодою)

Протягом

дії програми

Удосконалювати систему соціального партнерства між органами державної виконавчої влади, об’єднаннями профспілок, роботодавцями та службою зайнятості  для забезпечення виконання завдань  районної програми зайнятості населення. Ініціювати проведення семінарів, зустрічей, круглих столів за участю представників владних структур, роботодавців  та громадських організацій з метою поглиблення їх взаємодії зі службою зайнятості та роз’яснення її можливостей у задоволенні потреб роботодавця у висококваліфікованих кадрах та в доборі підходящої роботи для незайнятого населення.

Управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації, районний центр зайнятості (за згодою), профспілки району (за згодою), роботодавці (за згодою), міська, селищна, сільські ради

Протягом

дії програми

Надавати профорієнтаційні послуги соціально незахищеним категоріям населення з метою підвищення їх конкурентоспроможності на ринку праці:

- проводити тематичні семінари для цільових груп населення, в т. ч. із залученням зацікавлених організацій;

- надавати індивідуальні професійні та психологічні консультації.

Районний центр зайнятості (за згодою)

Протягом

дії програми

Активізувати профорієнтаційну роботу служби зайнятості щодо швидкої адаптації працівників, які втратили роботу, та їх переорієнтації на нову професійну діяльність.

Районний центр зайнятості (за згодою)

Протягом

дії програми

Забезпечити працевлаштування безробітних громадян на вільні та новостворені робочі місця.

Районний центр зайнятості  (за згодою)

Протягом

дії програми

З метою виявлення професійно важливих якостей з урахуванням нахилів, здібностей, особистісних інтересів проводити профдіагностичне обстеження громадян.

Районний центр зайнятості (за згодою)

Протягом

дії програми

Для професійного самовизначення клієнтів служби зайнятості та найбільш оптимального вибору (зміни) майбутньої професії надавати профконсультаційні послуги громадянам.

Районний центр зайнятості (за згодою)

Протягом

дії програми

З метою активізації вирішення проблемних питань працевлаштування проводити семінари особистої активності громадян щодо праці. 

Районний центр зайнятості (за згодою)

Протягом

дії програми

З метою формування адекватного уявлення про економічну ситуацію, стан ринку праці та власні можливості; надання моральної та психологічної підтримки безробітним з метою адаптації до складної ситуації на ринку праці; формування адекватного ставлення до гнучкої зайнятості проводити засідання клубу для безробітних.

Районний центр зайнятості (за згодою)

Протягом

дії програми

З метою ознайомлення випускників шкіл з технологічним процесом обслуговування незайнятого населення в центрі зайнятості, надання інформації про професії, які користуються попитом на ринку праці, організовувати та проводити Дні відкритих дверей для випускників шкіл міста.

Районний центр зайнятості (за згодою)

Протягом

дії програми

Проводити роз'яснювально-інформаційну роботу в трудових колективах на підприємствах, організаціях установах, де передбачається масове вивільнення.

Районний центр зайнятості (за згодою)

Протягом

дії програми

Здійснювати підбір необхідних працівників  на  замовлення  роботодавців з урахуванням особливостей та вимог конкретного підприємства

Районний центр зайнятості (за згодою)

Протягом

дії програми

Сприяти у проведені роботодавцями співбесід і кандидатами на вільні робочі місця та вакантні посади.

Районний центр зайнятості (за згодою)

Протягом

дії програми

Надавати допомогу в оперативному підборі необхідних кадрів шляхом представлення вакансій для потенціальних працівників в ході проведення ярмарок, та міні-ярмарок  вакансій.

Районний центр зайнятості (за згодою)

Протягом

дії програми

Забезпечити тимчасову зайнятість безробітних громадян шляхом організації оплачуваних громадських робіт відповідно до визначених органами місцевої влади видів громадських робіт.

Районний центр зайнятості (за згодою), міська, селищна, сільські ради

Протягом

дії програми

Здійснити заходи щодо популяризації громадських робіт серед роботодавців відповідно до визначених органами місцевої влади видів громадських робіт.

Районний центр зайнятості (за згодою), міська, селищна, сільські ради

Протягом

дії програми

Сприяти працевлаштуванню претендентів на вільні робочі місця, звільнених у зв’язку з реорганізацією та скороченням штатів, їх професійної підготовки, перепідготовки, підвищенню кваліфікації  та організації стажування у разі необхідності.

Районний центр зайнятості (за згодою)

Протягом

дії програми

4. Сприяння зайнятості громадян, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних умовах конкурувати на ринку праці

Забезпечити громадян інформацією про учбові заклади, які проводять навчання осіб з обмеженими фізичними можливостями.

Управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації, районний центр зайнятості (за згодою)

Протягом

дії програми

Забезпечити  обмін інформацією, передбачений  Порядком, між центрами зайнятості та органами праці та соціального захисту населення.

Управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації, районний центр зайнятості (за згодою)

Протягом

дії програми

Сприяти працевлаштуванню інвалідів, організовувати підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації інвалідів за професіями відповідно до потреб ринку та рекомендації МСЕК з метою забезпечення їх трудової реабілітації

Управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації,

районний центр зайнятості (за згодою)

Протягом

дії програми

Забезпечити надання профорієнтаційних та профконсультаційних послуг інвалідам, які звертаються за сприянням у працевлаштуванні.

Районний центр зайнятості (за згодою)

Протягом

дії програми

Постійно оновлювати інформацію в куточку для інвалідів,  оперативно інформувати осіб з обмеженими фізичними можливостями про вакансії для них через засоби масової інформації.

Районний центр зайнятості (за згодою)

Протягом

дії програми

Сприяти працевлаштуванню дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, підвищувати їх  конкурентноспроможності навчання на професії, що користуються попитом на ринку праці.

Відділ освіти райдержадміністрації, районний центр зайнятості (за згодою), служба в справах дітей райдержадміністрації

Протягом

дії програми

Забезпечити створення робочих місць для працевлаштування соціально-незахищених категорій громадян, зареєстрованих у службі зайнятості, шляхом компенсації роботодавцям сплати єдиного соціального внеску.

Районний центр зайнятості (за згодою)

Протягом

дії програми

Збільшити обсяги надання даних послуг молоді, в тому числі неповнолітнім, шляхом виконання Концепції профорієнтаційної роботи.

Районний центр зайнятості (за згодою)

Протягом

дії програми

Для популяризації професій, які користуються попитом на ринку праці, інформування учнів про світ професій, можливості вибору професій проводити семінари та професіографічні зустрічі в школах для дітей-сиріт та дітей, які залишились без піклування батьків.

Районний центр зайнятості (за згодою)

Протягом

дії програми

Заступник голови районної ради                                                        М.М.Ляшук

Ви тут: Головна Документи Проекти рішень 21 сесія VII скликання Про виконання районної Програми зайнятості населення Андрушівського району на період до 2017 року та Програму зайнятості населення Андрушівського району на період до 2020 року