Про звернення депутатів Андрушівської районної ради щодо недопустимості та неприйнятності зняття мораторію на експорт деревини

trizyb1

 

 

 

 

                                    АНДРУШІВСЬКА РАЙОННА РАДА
                                       ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТЇ

                                                     РІШЕННЯ

 

Десята сесія                                                                  Сьомого скликання

від 23 вересня 2016 року № 28

Про звернення депутатів
Андрушівської районної
ради щодо недопустимості та
неприйнятності зняття мораторію
на експорт деревини

Керуючись статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», врахувавши рекомендації постійної комісії з питань промисловості, агропромислового комплексу, транспорту, зв'язку, земельних відносин та соціального розвитку села, районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Прийняти Звернення до Президента України П.О.Порошенка, Прем'єр –міністра України В.Б.Гройсмана, Голови Верховної Ради України А.В.Парубія щодо недопустимості та неприйнятності зняття мораторію на експорт деревини (додається).

2. Доручити голові районної ради підписати Звернення.
3. Звернутися до депутатів міських, районних, обласних рад Житомирської, Волинської, Рівненської, Сумської, Львівської, Чернігівської та Тернопільської областей з проханням підтримати дане Звернення.

 

Голова ради                                                         С.М.Марценюк

 

               Звернення депутатів Андрушівської районної ради
до Президента України, Прем'єр-міністра України, Верховної Ради України, щодо недопустимості та неприйнятності зняття мараторію на експорт деревини
Нелегальна вирубка і продаж лісу залишається однією із найгостріших екологічних та економічних проблем сьогодення України. Важко переоцінити роль, яку виконують ліси в підтримці рівноваги екосистеми. Для лісового господарства України неконтрольована вирубка лісів та експорт української деревини є досить серйозною проблемою. Серед основних причин, які спонукають населення вирубувати ліси і продавати деревину зацікавленим особам, були і залишаються соціально-економічні проблеми (безробіття, низькі зарплати, нестабільна економічна ситуація в країні). Ще донедавна в структурі вітчизняного експорту деревини і виробів з неї переважав круглий ліс, що, як правило, продавався з низьким технологічним рівнем обробки та як наслідок за заниженими цінами. Раніше лісове господарство України деревину поставляло меблевим фабрикам, будівельним організаціям, шахтам, різним виробничим організаціям, колективним господарствам, бюджетним установам. У кожному держлісгоспі працювали цехи переробки деревини. Проте, останні десятиліття, ліс, який вирубувався в лісових масивах України (на значній території Львівської, Чернівецької, Черкаської, Тернопільської, Рівненської, Івано-Франківської, Вінницької, Житомирської, Закарпатської, Київської, Волинської та інших областей,) не доставлявся на підприємства для його подальшої обробки, та майже повністю перенаправлявся на експорт, як необроблена деревина. Тож внаслідок таких дій було ліквідовано сотні переробних підприємств, тисячі робочих місць, держава припинила отримувати значні суми прибутку та перетворилась на сировинний придаток для інших держав. Щоб стримати діяльність нелегалів, навесні 2015 року в громадах і парламенті була розгорнута масштабна дискусія, в ході якої було вирішено встановити мораторій на продаж лісу на експорт.
Тимчасова заборона на вивезення за кордон деревини була введена не тільки для запобігання його безконтрольного вивезення але і для надання можливості деревообробним підприємствам України інвестувати у свій розвиток з застосуванням високотехнологічних засобів, поставляючи на західний ринок конкурентоспроможну оброблену деревину та наповнювати бюджет країни.
Як результат після ухвалення закону № 1362 від 10.12.2014 року, за інформацією замголови бюджетного комітету Верховної Ради Віктора Кривенка, рік по тому, вже з'явилось більше 20 нових деревообробних підприємств. Проте в ЄС визнали, що підтримка українського виробника – це зайве, а правильніше буде вивозити необроблену деревину за кордон, де її перероблятимуть і потім продаватимуть вже готову продукцію з високим ступенем переробки (а значить, і доданої вартості) українським споживачам. Заборона на експорт лісоматеріалів деревних порід (крім сосни) була введена з 1 листопада 2015 року, деревних порід сосни – з 1 січня 2017 року. Але вже в березні 2016 року уряд запропонував парламенту скасувати заборону на експорт необробленої деревини. Було підготовлено та подано до парламенту відповідний законопроект, який ґрунтувався на знятті прийнятого мораторію. Ключовим моментом необхідності прийняття поданого документу є отримання Україною фінансової допомоги від Європейського Союзу в сумі 600 мільйонів євро лише виключно за вимоги виконання умови зняття дії мораторію на експорт українського лісу.
Сьогодні, для врегулювання ситуації, в уряді бачать вихід шляхом заборони прямих контрактів – вся деревина повинна реалізовуватися лише через аукціони. Водночас відновлення масової вирубки дерев загрожує Україні справжньою екологічною катастрофою, в першу чергу Карпатам і Поліссю. Лісові масиви є вичерпними природними ресурсами, вони знищуються за лічені дні, а ростуть десятиліттями. Тому наявність мораторію на експорт необробленої деревини в Україні, є життєво необхідним заходом, пов'язаним із запобіганням екологічній катастрофі.
Ми, що вповноважені діяти в інтересах України та українського народу, вважаємо за необхідне переглянути умови асоціації з Європейським Союзом, тому що вони суперечать національним інтересам України, і в подальших перемовинах з ЄС виключити питання зняття мораторію на експорт лісу, тому що вважаємо зняття дії мораторію на експорт українського лісу є неприйнятним, що сприятиме подальшому падінню української економіки, занепаду деревообробної промисловості, знищенню таких природних ресурсів, як лісові масиви. Тому, вимагаємо переглянути умови асоціації та у перемовинах з ЄС закрити питання щодо зняття заборони на продаж необробленого лісу і відкласти до того часу, коли українська промисловість стане достатньо конкурентноспроможною, як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках, доки не запрацює дієва програма відновлення лісопосадок та не зникне екологічна загроза від масової вирубки дерев.

 

Голова Андрушівської районної ради                                                         С.М.Марценюк

Ви тут: Головна Документи Рішення 10 сесія VII скликання Про звернення депутатів Андрушівської районної ради щодо недопустимості та неприйнятності зняття мораторію на експорт деревини